20200414

Asinerjik Aynalar

Açık arşivdeki son konuşma da bittiğinde İaarum gülerek: "Bu konuşmalar mitolojik Arecibo mesajı kadar meçhul ve anlamsız. Luh gezegenindeki sarhoş olimpiyatlarını izlerken bile daha fazla keyif almıştım."

"Evet" dedi Kuhmanend: "Belki de bu mitsel insana farklı bir yaklaşım tarzı gösterilmeliydi. Fırsat bulabilirsem onunla konuşmak istiyorum. Neyse, şimdilik kendi sorunlarımızla ilgilenelim. Manhalis nerelerde?"

İaarum: "Her döngü içinde beş kez gerçekleştirmiş olduğu safiyane ritüel için kendine bir yer bulmuştur. Dondurulup on asır sonra canlandırılsaydı, Manhalis ile şu ilkel adamı birbirinden ayırt edemezdik herhalde."

Hueha konuyu değiştirmek istedi: "Yaşadığım gezegende asinerjik aynalar adıyla anılan enteresan bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Gezegenin iki benzersiz ülkesinin uç sınırlarından bir bölgede ve sınırların her iki kıyı noktasında bulunan ve yaklaşık aynı yükseklikte olan iki dev kule vardı. Birbirlerine benzemelerine rağmen, her ikisinin de kullanım amaçları negatif ve pozitif doğrular kadar farklı tasarlanmıştı. Kulelerden biri canlılar üzerinde kolonileştirme ve genetik müdahaleyle yeniden doğallaştırma üzerinde faaliyetler yürüten bir şirkete, diğeri ise astrofiziğe ait hiç değişmeyen ilk materyallerle ilgili araştırmalar gerçekleştiren bir şirketti. Ünlü bir uzay psikiyatrı, her iki şirket tarafından aynı döneme rastlayan çalışma davetleri alır. İlk önce ..."

İaarum sözü keserek araya girdi: "Sizin şu çocuksu metafizik hikayelerinizden usandım artık! Her olayı metafizikle açıklamayı bir marifet zannediyorsunuz. Jilan yıldız sisteminden ta buralara kadar bizi metafiziksel güçler getirmişti zaten, öyle değil mi!"

Hueha: "Olabilir ama ben öyle düşünmüyordum aslında. Öte alemde de şu anda yaptığın gibi, gerçekleşecek her vakıaya bilimsel bir açıklama getirebileceğini görür gibiyim, hani olmadığını iddia ettiğin alemde."
...

| Vertigo°'dan bir pasaj.

0 yorum:

Yorum Gönderme