20200411

Aynı varlıklar veya yokluklar

...ve son konuşmayı açtı Kuhmanend;

Profesör: "Biliyor musun Yoo, zihninin sürekli incelendiği hissi pek hoş olmayabilir. İçinde bulunduğun psikolojik hali anlayabiliyorum. Bunu, insanlığın bilimsel mirasına önemli bir katkı olarak düşün. Seninle bir anımı paylaşmak isterim: Geçenlerde kaldığım astral bir hastanedeki odamda yaptığım her şeyin gizli kaldığını düşünüyordum; bornozlu halim de dahil tıp öğrencileri için ders olarak gösterildiğimi öğreninceye dek! Bundan hiç rahatsız olmadım. Atalarımız dünyada iken, yaklaşık olarak senin yaşadığın yıllarda bir dizi gözlemler yapmışlar. Bilim arşivlerimize göre bu gözlemlerde, insanlar uydu görüntülerinden karşılaştırmalı olarak izlenmiş ve kendinden sonraki sosyolojik çalışmalara ilham kaynağı olan Ulusların Karakterleri isimli dev bir çalışma ortaya çıkmış. Senin de şu an içinde bulunduğun olağanüstü halinle, buna benzer bir katkıda bulunabileceğine inanıyorum. Daha nesnel anlatımlarla ilerlemeni rica ediyorum."

Yoo Khann: "Çok yorgun olduğumu hatırlıyorum. Yağmur yağarken evimin penceresinden dışarıyı seyrediyordum. Camdan süzülerek yukarı doğru akan yağmur damlaları gördüğümde hayret ettim. Nasıl yukarı akabilirlerdi? O anda Dr. İnanılmaz, sert bir şekilde omzuma dokundu. Yalnız başıma ve ellerim direksiyonda; sağanak yağmurlar altında hareket halindeki otomobilimin içinde dalmış olduğumu fark ettim..."

Profesör: "Geçeklerle hayalleri karıştırdığını düşünüyorum Yoo Khann!"

Yoo Khann: "Gerçek nedir ki Profesör? Gerçek de, hayal de, rüya da hep bu beynimizdeki aynı varlık veya yokluk değiller mi?"

Profesör odadan çıktı ve: “Tam anlamıyla bir hayal kırıklığı içindeyim. Takıntıları ve hayal gücü çok güçlü olan, bu biyopsikolojik zaman vakıası ile hiç bir bilimsel veri elde edemiyoruz. Bin yaşındaki hayal kırıklığı, başka bir şey değil!”
...

| Vertigo°'dan bir pasaj.

0 yorum:

Yorum Gönderme